Сплата страхових внесків сьогодні — запорука пенсійних виплат у майбутньому
Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законодавством.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Законом України “Про державний бюджет України на 2021 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року – 6000 грн, а з 1 грудня — 6500 грн.
Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати зобов'язані дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
На сьогоднішній день чимало роботодавців ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і, бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату в “конвертах”. Погодившись на одержання такої заробітної плати, громадяни України свідомо обкрадають самі себе. Лише офіційно оформлений найманий працівник є соціально захищеним. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Такі явища, як зарплата в “конвертах” та робота без оформлення трудових відносин, мають глибокі корені й руйнують суспільство зсередини, позбавляючи майбутнього тих, хто отримує неофіційну заробітну плату.
Діючим пенсійним законодавством встановлена пряма залежність пенсії від величини страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу), з якого сплачені страхові внески. Тобто, при виході на пенсію до страхового стажу враховуються лише ті періоди, за які сплачено внески у сумі не менше мінімального страхового внеску, який з 01.01.2021 становить 1320,00 грн, (6000,00 грн.*22%), а з 01.12.2021 - 1430 грн (6500*22%)
Кожному працюючому необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати, яку декларує роботодавець, та контролювати повноту сплати єдиного соціального внеску, для того щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірних даних та мати впевненість на одержання заробленої пенсії. Зареєструвавшичь на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua), людина матиме можливість самостійно переглядати виписки (стосовно себе) з системи персоніфікованого обліку щодо розміру нарахованої заробітної плати, наявності позначок про пільговий стаж та повноти зарахування до страхового стажу періоду здійснення трудової діяльності.
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області